26 Април, 2019
0.0223

Бунт против промената на името на Астана

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Полицијата во главниот град на Казахстан, Астана уапси околу 20 луѓе кои протестираа против преименувањето на градот, откако поранешниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев на 19 март даде оставка од функцијата по скоро 30-годишно владеење.

Демонстрантите кои протестираа пред канцеларијата на градоначалникот во Астана, беа соочени со десетици луѓе кои поддржуваат преименување на градот. 

Казахстанскиот Парламент вчера одобри закон за преименување на Астана во Нурсултан, неколку часа отакако предлогот го даде новоназначениот привремен претседател Касим Зомарт Токаев.

Тој исто така повика главните улици во сите градови низ Казахстан да бидат именувани по 78-годишниот Назарбаев.

Нурсултан Назарбајев(78) во вторникот си поднесе оставка, што беше големо изненадување за сите.

Нурсултан имал свој план. Веднаш утредента по оставката главниот град Астана е именуван во негово име и ќе се вика Нурсултан. Новиот претседател Касим Џомарт Токајев положи заклетва и веднаш предложо на местото претседател на парламентот да се именува ќерката на долгогодишниот претседател Назарбајев, Дариџе.

Во случај на оставка или смрт на претседателот, функцијата претседател на државата ја презема претседателот на Парламентот. Во април 2020 година, во Казахстан ќе се одржат претседателски избори,  така што се очекува на нив да победи ќерката на ,,вечниот лидер”.

Ќерката на Назарбајев беше директорка на националната телевизија, како и потпретседател на владата. Има три деца, а во 2000 година формирала и своја партија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка