18 Ноември, 2019
0.0214

БУРА ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се најмалку 20 луѓе

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2019

Бура беснее во Германија. 

Најмалку 20 лица се повредени во бурата која ја зафати земјата, а силните ветрови и поплави, предизвикаа и материјална штета на северот.

Три жени и четворица мажи се тешко повредени откако паднала гранка во северната покраина Мекленбург-Западна Померанија. Едно лице поминало со полесни повреди.

Горен дел на дрво скршено од ветер, паднало врз гостите на отворена забава во близина на Берлин, при што се поведени 11 лица.

Германската престолнина беше погодена од бурата „Клаус”. Според германската метеоролошка служба, во Берлин дувал ветер со брзина од околу 110 километри на час.

Возовите на долги релации скоро два часа беа заглавени во централната станица во Берлин, откако невремето ја оштети техничката опрема и урна дрва врз шините.

Во Источна Германија, имало обилни дождови. Само во градот Варен за два часа наврнаа околу 35 литри дожд на квадратен метар.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците