23 Јули, 2019
0.0178

БУРА ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се најмалку 20 луѓе

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2019

Бура беснее во Германија. 

Најмалку 20 лица се повредени во бурата која ја зафати земјата, а силните ветрови и поплави, предизвикаа и материјална штета на северот.

Три жени и четворица мажи се тешко повредени откако паднала гранка во северната покраина Мекленбург-Западна Померанија. Едно лице поминало со полесни повреди.

Горен дел на дрво скршено од ветер, паднало врз гостите на отворена забава во близина на Берлин, при што се поведени 11 лица.

Германската престолнина беше погодена од бурата „Клаус”. Според германската метеоролошка служба, во Берлин дувал ветер со брзина од околу 110 километри на час.

Возовите на долги релации скоро два часа беа заглавени во централната станица во Берлин, откако невремето ја оштети техничката опрема и урна дрва врз шините.

Во Источна Германија, имало обилни дождови. Само во градот Варен за два часа наврнаа околу 35 литри дожд на квадратен метар.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

(ВИДЕО) Се појави снимка од екипажот на запленетиот британски танкер

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

Вечерва најтопла ноќ во историјата во Европа

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ ЗA АВГАНИСТАН: Војната ќе ја добие за недела, а земјата ќе биде збришана

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) Работат како робови, а живеат како во логори

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ХОРОР ВО АКАПУЛКО: Убиени гости во бар во местото каде уживаше холивудскиот џет-сет

(ВИДЕО) ХОРОР ВО АКАПУЛКО: Убиени гости во бар во местото каде уживаше холивудскиот џет-сет

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод