04 Август, 2020
0.0213

БУРЕН ДЕН: Прво гласање за Законот за ЈО, па за разрешување на Мизрахи

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2020

Бурен петок пред пратениците . Две важни седници се закажани а како ќе се одвиваат нештата ќе видиме што ќе донесе денот.

Пред народните избраници први се седниците кои се однесуваат на предлог законот за јавно обвинителство и предлог законот за Советот на јавни обвинители. Терминот за нивно одржување е 11 часот.

Од друга страна во 15 часот би требало да почне седницата на која треба да се разгледа предлогот на техничкиот премиер за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи која според Владата го прекрши Уставот спротивставувајќи се прес конференциите да ги одржува пред табла со новото име на државата.

Спасовски, кој предлага разрешување, рече дека чека ново име за таа позиција од опозицијата и посочи дека кого и да предложат тој ќе го прифати.

Предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политиказ Рашела Мизрахи е ставен утре на собраниска седница.

Мизрахи пак не отстапува од нејзиниот став дека таблата ја затекнала и ако треба ќе плати казна но неа да држи пресови пред табла со името Северна Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе почне преговори за парламентарно мнозинство

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе почне преговори за парламентарно мнозинство

Нуркачите го извлекоа од Преспанското Езеро безживотното тело на 16-годишното дете

Нуркачите го извлекоа од Преспанското Езеро безживотното тело на 16-годишното дете

Заев: СДСМ може да формира влада и со ДУИ, и со Алијанса и Алтернатива

Заев: СДСМ може да формира влада и со ДУИ, и со Алијанса и Алтернатива

КОВИД -19: Има 5 починати и 75 нови заразени

КОВИД -19: Има 5 починати и 75 нови заразени

Верификувани мандатите на новите 120 пратеници

Верификувани мандатите на новите 120 пратеници

ЕДЕН ПО ЕДЕН ЏАФЕРИ ГИ ПРОЗИВАШЕ ПРАТЕНИЦИТЕ, тројца се отсутни од првата седница, Шахпаска претседател на Верификациона

ЕДЕН ПО ЕДЕН ЏАФЕРИ ГИ ПРОЗИВАШЕ ПРАТЕНИЦИТЕ, тројца се отсутни од првата седница, Шахпаска претседател на Верификациона

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување