28 Мај, 2020
0.0263

Царовска: Исплати по новиот закон за социјална заштита уште во јуни

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, за „Фактор“ изјави дека в петок очекува долгонајавуваниот Закон за социјална заштита да го мине комисискиот филтер во Собранието и веднаш да биде изгласан на пленарна седница со што на социјално загрозените ќе им се исплати помошта уште в јуни.

„Го повикувам Влатко Ѓорчев, претседателот на собраниската комисија за труд и социјална политика и останатите пратеници конечно да изнајдеме една заемна соработка и да го доведеме овој закон што побргу во функција на социјално ранливите, изјави Царовска на отворањето на Енергетскиот форум 2019 во Струга.

Министерката рече дека не очекува дополнителни процедури за овој закон да стапи во сила и дека првите исплати по истиот треба да бидат уште во јуни.

„Законот е таков што веднаш штом стапи во сила ќе следуваат и првите исплати. Нема да има потреба од носење подзаконски акти. Очекувам првите исплати на категориите од социјалната помош да бидат исплатени уште во јуни, односно тоа да бидат мајските приходи што им следуваат на категориите опфатени со законот“, вели Царовска.

Една од најважните реформи во законското решение е гарантираниот минимален приход, како и неколку други важни промени, меѓу кои и конечна дефиниција за лицата со попреченост, децентрализација на системот за социјална заштита и вклученост на општините за обезбедување сервисни служби.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво