15 Јули, 2020
0.0502

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2020

Од денеска - 1 јуни, стапуваат на сила нови олеснувања, односно разлабавување на ограничувањата на движење и отворање на државните граници во регионот, додека во Македонија истовремено Комисијата за заразни болести ќе заседава цел ден и ќе разгледува нови препораки кои ќе бидат ригорозни. 

Во Македонија единствено денеска стапува на сила одлуката со која на работа се враќаат сите вработени во јавниот сектор, освен хронично болните и родителите со деца помали од 10 години.

Истовремено денеска во Турција се отвораат граничните премини кон Грција и Бугарија, се отвора главниот пазар на затворено во истанбул, кафетериите, слаткарниците, рестораните, минералните бањи и базените. „Туркиш ерлаjнс“ и другите помали авиопревозници ги возобновуваат внатрешните авио-линии. На полноќ истече забраната за напуштање на 15 града, меѓу кои Истанбул и Анкара, а започнуваат да се играат и спортските натпревари.

Во Грција започнуваат со работа основните училишта, градинките и забавиштата, сите молови, летните кина, голф-игралиштата, масажните салони, библиотеките и базените. Хотелите започнаа со работа, а исто така и летните кампови, освен детските. Дозволена е организација на свадби, а ќе работат и салоните за тетовирање и пирсинг.

Србија ги отвора границите со Црна Гора, Бугарија, БИХ, Македонија и Албанија, а започнуваат да се играат спортските натпревари, со тоа што на отворено ќе може да има 1.000 гледачи, додека во спортските сали до 100. И БИХ ги отвара границите за Србија, Хрватска и Црна Гора, матурските балови се дозволени на отворено со 50 учесници, додека аеродромите се отворени за меѓународен транспорт. 

Во Албанија денеска се отвораат границите со соседите, плажите на хотелите започнуваат со работа, а исто така започнуваат со работа градинките и јаслите. Во Романија започнува работата на плажоте и угостителите, се враќа железничкиот сообраќај и концертите и спортските натпревари на отворено со максимум 500 посетители. 

Словенија објави административен крај на епидемијата, а носењето заштитни мески само се препорачува, дури и на затворено.

Можеби ќе ве интересира

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Заразено цело српско семејство на одмор во Грција: Во болница се и трите деца

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци