13 Ноември, 2019
0.0172

ЦЕЛ ОД 15 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Алибаба се спрема да излезе на берзата во Хонг Конг

Објавено во: Економија 09 Ноември, 2019

Компанијата која во моментов ја држи водечката позиција во светот кога станува збор за вредноста на собрани средства при иницијална јавна понуда, имајќи предвид дека во 2014 година на Њујоршката берза прибави 25 милијарди долари, кон крајот на ноември планира да излезе на Хонгконгшката берза.

Оваа вест ја пренесоа светските агенции, кои објавија дека кинеската компанија за онлајн трговија „Алибаба“ планира во последната недела на ноември да излезе на таа берза а целта и е да прибере до 15 милијарди долари.

Изворите кои барале да останат анонимни при споделувањето на оваа информација поради чувствителноста, посочиле дека постапката на Алибаба е да се најдат потенцијални инвеститори и листирањето на акциите би се одржало во неделата која почнува на 25 ноември.

Но, компанијата првично треба следната недела да побара одобрение и од хонгконгшката комисија за листирање акции.

Компанијата Алибаба меѓудругото денес е вредна 460 милијарди долари.

Во септември нејзиниот основач и милијардер Џек Ма замина од челната позиција на компанијата во пензија.

Можеби ќе ве интересира

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

ТЕЖОК УДАР ЗА ГЕРМАНИЈА: Еве кој им сврте грб

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најде пари за се, освен за капитални инвестиции кои носат трајна вредност

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

БУЏЕТ: Најмногу пари за здравството, образованието и социјалната заштита

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор