23 Октомври, 2018
0.2991
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење

Објавено во: Свет 19 Септември, 2018

Австралија ќе ги зголеми затворските казни од 10 на 15 години за осудените за намерна контаминација на храна, изјавил премиерот Скот Морисон откако ширум земјата се пронајдени игли во јагоди.

Морисон рекол дека контаминацијата на јагоди со игли за шиење е слична на тероризам и дека од парламентот ќе бара итно да ги заостри затворските казни.

„На тој начин загадувачите на овошје ќе бидат изедначени со осудените за поседување на детска порнографија или финансирање на тероризам. Толку сериозно го сфаќам овој проблем“, истакнал Морисон.

Иглите најпрво се пронајдени во јагодите на еден фармер од државата Квинсленд, но после тоа се појавиле и во овошјето ширум државата, па полицијата сега истражува повеќе од 100 пријавени случаи.

Игли за шиење се најдени во јагоди, јаболки и банани, пренесе Ројтерс. Никој досега не е сериозно повреден, а од австралиската влада велат дека за поединечни случаи се покажало дека се подметнати.

Меѓутоа, бидејќи побарувачката опаѓа, фармерите се приморани да ги фрлаат јагодите, загрозувајќи индустрија вредна околу 115 милиони долари.

Тие затоа ја поздравуваат одлуката на владата, наведувајќи дека ќе се соочат со финансиска криза доколку проблемот не се реши брзо. Австралиските банки се подготвени да понудат финансиска помош за погодените фармери.

Можеби ќе ве интересира

БОМБА ВО ПОШТЕНСКОТО САНДАЧЕ ВО КУЌАТА НА СОРОС: Кој сака да го ликвидира милијардерот?

БОМБА ВО ПОШТЕНСКОТО САНДАЧЕ ВО КУЌАТА НА СОРОС: Кој сака да го ликвидира милијардерот?

(ВИДЕО) КИНЕСКО ГРАДЕЖНО ЧУДО: Отворен најдолгиот мост преку море на светот

(ВИДЕО) КИНЕСКО ГРАДЕЖНО ЧУДО: Отворен најдолгиот мост преку море на светот

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕМАЛО: Сите кои ќе возат по мостот ќе им треба специјална возачка

(ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕМАЛО: Сите кои ќе возат по мостот ќе им треба специјална возачка

(ВИДЕО-ФОТО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Стравично незапамтено невреме го погоди Рим-луѓе едвај се спасиле

(ВИДЕО-ФОТО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Стравично незапамтено невреме го погоди Рим-луѓе едвај се спасиле

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци