16 Декември, 2018
0.3096
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење

Објавено во: Свет 19 Септември, 2018

Австралија ќе ги зголеми затворските казни од 10 на 15 години за осудените за намерна контаминација на храна, изјавил премиерот Скот Морисон откако ширум земјата се пронајдени игли во јагоди.

Морисон рекол дека контаминацијата на јагоди со игли за шиење е слична на тероризам и дека од парламентот ќе бара итно да ги заостри затворските казни.

„На тој начин загадувачите на овошје ќе бидат изедначени со осудените за поседување на детска порнографија или финансирање на тероризам. Толку сериозно го сфаќам овој проблем“, истакнал Морисон.

Иглите најпрво се пронајдени во јагодите на еден фармер од државата Квинсленд, но после тоа се појавиле и во овошјето ширум државата, па полицијата сега истражува повеќе од 100 пријавени случаи.

Игли за шиење се најдени во јагоди, јаболки и банани, пренесе Ројтерс. Никој досега не е сериозно повреден, а од австралиската влада велат дека за поединечни случаи се покажало дека се подметнати.

Меѓутоа, бидејќи побарувачката опаѓа, фармерите се приморани да ги фрлаат јагодите, загрозувајќи индустрија вредна околу 115 милиони долари.

Тие затоа ја поздравуваат одлуката на владата, наведувајќи дека ќе се соочат со финансиска криза доколку проблемот не се реши брзо. Австралиските банки се подготвени да понудат финансиска помош за погодените фармери.

Можеби ќе ве интересира

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата