21 Јануари, 2019
0.3240
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Цената на нафтата ги изненади сите

Објавено во: Економија 14 Декември, 2018

Падна цената на нафтата. 

Кинеските економски податоци ја спуштија цената на нафтата под 61 долар. 

Цената на нафтата се намали денеска на меѓународните берзи под нивото од 61 долар откако најновите податоци од Кина покажаа побавен економски раст. Ова е сигнал за послаба побарувачка за енергенси кај најголемиот увозник на нафта во светот.

Вредноста на барелот на лондонската берза се намали за 55 центи во однос на претходното затворање, на 60,90 долари за барел. На американската берза барелот се тргуваше по 35 центи пониска цена, од 52,23 долари.

ОПЕК утрово информираше дека цената на барелот на референтната кошничка на неговата нафта е 58,67 долари, што значи дека паднала 53 центи во однос на претходниот ден од тргувањето.

Рускиот министер за енергетика Александер Новак најави дека државата постепено ќе го намалува производството на нафта. Во првата фаза производството на нафта ќе биде намалено за 50.000 барели дневно.

OПЕК и групата независни потрошувачи, вклучително и Русија, минатата седмица постигнаа договор за намалување на производството за вкупно 1,2 милиони барели дневно за да се намали вишокот во снабдувањето. Тоа би требало да биде доволно за во вториот квартал следната година на пазарот да се јави недостиг, доколку споменатиот нафтен картел и другите големи произведувачи се придржуваат до договорот, објави Меѓународната агенција за енергија (IEA) во својот најнов месечен извештај.

Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата