07 Август, 2022
0.0226

ЦЕНАТА НА СТАНБЕНИОТ КВАДРАТ, СЕПАК, ЌЕ МОРА ДА ОДИ НАДОЛУ - не поевтинува само железото и челикот, туку и бакарот и дрвената граѓа

Објавено во: Економија 28 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Цените на железото и челикот се лизгаат надолу на светските берзи повеќе од две недели, а на истиот тренд неодамна се приклучија и бакарот и дрвото. Падот на нивните цени се заканува дека по две години континуиран раст на цените на пазарот на недвижности, како во Србија, така и во светот, овој тренд ќе биде целосно обратен.

Според веб-страницата Tradingeconomics, која го следи движењето на стоките, валутите и акциите на големите светски берзи, во последниот месец железото поевтинело за околу 10,38 отсто на околу 116 долари за тон, а истото се случува и со цената челикот, која падна за околу 7,92 отсто на месечно ниво и во моментов на берзите се исплаќаат 4.395 долари за тон. Бакарот моментално е на најниско ниво во последните 16 месеци и неговата цена продолжува да паѓа, а за еден месец загуби 13,16 отсто од вредноста и сега на берзите се тргува по цена од 8.309 долари. Дури и дрвото губи на цена, околу 6,28 отсто за еден месец.

Сепак, прелевањето на овој тренд во секторот на недвижности во светот, па и кај нас, а последователно и падот на цената на метар квадратен не може да биде веднаш. Инвестицискиот циклус за изградба на станбена зграда трае од 2 до 3 години. Затоа, на пазарот допрва треба да се појават поевтини станбени квадрати, кои ќе се градат со материјал по овие пониски цени.

Како што посочуваат експерти во Србија, тамошниот пазар е нешто покомплициран, и цените нема директно да се прелеат и да паѓаат.

- Заостануваме 2 до 3 години од светските трендови. Прво нешто се појави во САД, па во Европа, па дури потоа кај нас. Есента ќе разјасни многу работи во однос на цената, со оглед на руската и украинската криза, недостигот на материјали. Ќе има помала градба, помала понуда, но секогаш ќе има побарувачка. Кај нас може да очекуваме смирување на цените, значи зголемување нема да има сигурно. Цените веќе паѓаат во некои делови на Србија“, изјави за „Блиц Бизнис“ проценителот на недвижности и експерт Милиќ Ѓоковиќ.

Со падот на цените на овие суровини неминовно доаѓа до пад на побарувачката за нив од различните индустрии во кои се користат, а експертите заклучуваат дека станува збор за забавување на економскиот раст, односно рецесија во светот.

Во суштина, ако цената на овие материјали падне, тоа значи дека нема побарувачка за нив од индустриите што ги користат. Ако нема побарувачка, тоа значи дека нема економска активност што создава раст, па логично е да се заклучи дека се приближуваме, или веќе сме фатени во рецесија.

Сите овие материјали се наоѓаат во градежната индустрија, чија активност, поради обемот на проектите и нивната вредност, со години служи како двигател на економскиот раст во голем дел од светот, а тој моментум сега застанува.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

Бројните пожари и високите температури не се доволна причина, нашиот јужен сосед се враќа на јагленот

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

ОТВОРЕН БАЛКАН ВОДИ КОН ПОГОЛЕМА РАЗМЕНА НА РАБОТНИЦИ, нема веќе визи за граѓаните

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Украина од 1 септември започнува со приватизација

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

ММФ до владите: Не ја субвенционирајте скапата струја, нека ја плаќаат цела потрошувачите

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

Четврт бурек за скоро време би можел да достигне 100 денари

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

„Бетон“ вели дека наишол на опструкции од Народна банка и Државни патишта во последното бележење на загуба

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Житото од Украина се доставува низ целиот свет

Житото од Украина се доставува низ целиот свет