16 Декември, 2018
0.5621
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

ЦЕНИ НА ПРОИЗВОДИ: Во Германија поевтини, во Србија поскапи

Објавено во: Финансии 10 Август, 2018

Иста продавница, ист производ, различна земја, но како и обично во Србија е поскапо. 

Заклучокот е дека во Германија некои производи можат да се купат три пати поевтино одошто во Србија, пишува српски Блиц

Најголема разлика има во производите за мали деца и бебиња. 

Разликата е највидлива кај производи за бебиња постари од 4 месеци.

Ако една тегличка храна во Србија е 219 динари, во Германија истата чини 0.75 центи или 90 динари.

Сокови за деца во Србија со попуст се 149 динари, а во Германија чинат исто 0.75 центи. 

Србите во просек заработуваат по 416 евра, а во Германија луѓето земаат во просек по 2000 евра. 

Не е само храната, туку истото важи и за облеката и работи во домаќинството. 

фото Blic

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година