19 Јануари, 2022
0.0246

ЦЕНИТЕ НА ГАСОТ ВО ЕВРОПА ДЕНЕСКА СКОКНАА ЗА 10,6 ОТСТО - надминаа 1.100 долари за илјада кубни метри

Објавено во: Економија 14 Јануари, 2022

Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за 10,6 отсто на отворањето на тргувањето, надминувајќи 1.100 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Фјучерси на гас за испорака во февруари во холандскиот центар ТТФ се тргуваше за 1.121 долар за 1.000 кубни метри, или 94,5 евра за мегават час, по актуелниот курс на еврото во однос на доларот, пренесува агенцијата Тас.

Во октомври минатата година цената на гасот во Европа постави рекорд на сите времиња, надминувајќи го нивото од 2.000 долари за 1.000 кубни метри, по што падна во следните денови поради зголеменото производство на енергија од ветерниците и веста дека бројот на танкери кои превезуваат течен природен гас од САД Европа се зголемија за една третина.

Можеби ќе ве интересира

Нафтата ќе надмине 100 долари за барел

Нафтата ќе надмине 100 долари за барел

СИНДИКАТОТ ПОРАЧУВА: Ќе има протести и ќе блокираме се ако се укине правото на недела неработен ден

СИНДИКАТОТ ПОРАЧУВА: Ќе има протести и ќе блокираме се ако се укине правото на недела неработен ден

ХАЏИДИНЕВ ЗА ФАКТОР: Во 2022 година планираме емисија на нова перпетуална обврзница

ХАЏИДИНЕВ ЗА ФАКТОР: Во 2022 година планираме емисија на нова перпетуална обврзница

НОВ СКОК НА ЦЕНИТЕ: Од денес точиме горива поскапо

НОВ СКОК НА ЦЕНИТЕ: Од денес точиме горива поскапо

ЧЕТВОРИЦА ГАЗДИ ЗАРАБОТИЈА КЛУЧ НА ВРАТА ЗОШТО ИМ НАШЛЕ РАБОТНИЦИ КОИ НЕ ТРЕБАЛО ДА РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА - Државниот инспекторат за труд ги засилува контролите

ЧЕТВОРИЦА ГАЗДИ ЗАРАБОТИЈА КЛУЧ НА ВРАТА ЗОШТО ИМ НАШЛЕ РАБОТНИЦИ КОИ НЕ ТРЕБАЛО ДА РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА - Државниот инспекторат за труд ги засилува контролите

Еден од најискусните македонски бизнисмени ќе застапува странски компании

Еден од најискусните македонски бизнисмени ќе застапува странски компании

ИНТЕРВЈУ ГЕШОВСКИ: ЕЛС како најголема доставна компанија нуди партнерство за правни и физички лица во разработен и профитабилен бизнис

ИНТЕРВЈУ ГЕШОВСКИ: ЕЛС како најголема доставна компанија нуди партнерство за правни и физички лица во разработен и профитабилен бизнис

Регистрациите на нови автомобили на најголемиот европски пазар на најниско ниво од 1985 година

Регистрациите на нови автомобили на најголемиот европски пазар на најниско ниво од 1985 година

Зошто Централните банки во светот се префрлаат од долар на злато?

Зошто Централните банки во светот се префрлаат од долар на злато?