25 Јуни, 2022
0.0254

Часот на вистината: Пратениците во Бугарија денеска во 19 часот и 10 минути ќе гласаат за недоверба на владата на Петков

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

На вонредна седница вечерва ќе се гласа за недоверба на кабинетот на Кирил Петков. Седницата е закажана за 19:10 часот по бугарско време, кога веќе ќе бидат почнати протестите околу парламентот најавени за среда. 

Некои од демонстрациите ќе бидат за поддршка на владата, а други против неа. Така, некои пратеници може да бидат спречени да стигнат до пленарната сала за гласање, а тоа може да ја реши судбината на владата.

Мотивите за гласањето недоверба се неуспех во економската и финансиската политика на владата. Досега за гласање недоверба дадоа ГЕРБ-УДФ, „Има таков народ“, МРФ и „Вазраждане“. Шест пратеници на ИТН се отцепија поради несогласувањата со партиската политика на Слави Трифонов и нејзиното заминување од коалициската влада. Дали коалициската влада на Петков ќе успее да собере 121 глас во сала за поддршка на кабинетот, останува да видиме денеска.

Како помина дебатата? Пратениците од владејачките партии и опозицијата со часови дебатираа дали финансиската и економската политика на владата успеала или не. Дебатата траеше повеќе од седум часа. Многу критики и обвинувања се слушнаа меѓу владејачката партија и опозицијата. Подносителите на петицијата од ГЕРБ-УДФ истакнаа дека иако официјалниот мотив за недовербата на кабинетот е несоодветната финансиска политика, таа всушност потфрли во сите сектори. Поранешните владетели како главен мотив ги наведоа високата инфлација и ниските приходи. Пратеникот Кирил Ананиев, кој е поранешен министер за финансии, рече дека ГЕРБ гледа само менаџерска слабост што ги легитимира задкулисните игри на коалицијата. Вицепремиерот и министер за финансии Асен Василев одговори дека инфлацијата е глобален проблем, а земјите членки на Европската Унија со заеднички сили го решаваат. Пријави зголемување на минималната плата, минималната пензија, даночни олеснувања за младите семејства и друго: државниот долг е намален, а пари има во касата.

Министерот за финансии во обраќањето до ГЕРБ го критикуваше нивното раководство и со изјавата што ја даде предизвика бурни реакции во салата. Министерката за економија и лидер на БСП Корнелија Нинова ги смета за неосновани тврдењата за гласање недоверба. Според неа, на сите им е јасно дека се работи за пари: „Добро, оваа влада си оди. Што предлагате, која неинфлаторна мерка предлагате? Сè е проинфлаторно и погрешно за вас. Па вие имате право на поинакво мислење. Која е алтернативата?" Сакате само овој кабинет да биде деструктивен за да можете да се обедините и да ја запрете промената што започна". Премиерот Кирил Петков во пленарната сала ги обвини своите поранешни коалициски партнери за „Има таков народ“, а опозицијата за лаги. Зборуваше за телефонски разговори, објаснувања за договори и средби во темни простории на расправата за ажурирањето на Буџетот, што ја заостри расправата во салата. Тој изјави дека ГЕРБ и МРФ се плашат од владејачката партија. 

Петков додаде: „Всушност, вистинската причина за ова гласање недоверба се четири лица кои не се тука. Првата е дека господинот Борисов се плаши дека правдата ќе дојде кај него. Втората: Господинот Пеевски се плаши дека неговите компании нема да ги добијат тие градежни милијарди за да може да има договор со некој друг во оваа соба“. На овие зборови остро реагираа Десислава Атанасова од ГЕРБ и Мустафа Карадаи од ДП.


фото:printscreen Youtube


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони