21 Јануари, 2019
0.3102
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Чаусидис: Победата на Чадиковски е легитимна

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

Еден од тројцата членови на изборната комисија, Тамара Чаусидис, вели дека изборот на Младен Чадиковски за претседател на ЗНМ е легитимен, по реакциите на некои новинари дека за победа е потребно апсолутно мнозинство од гласовите.

,,Гласањето почна по 14 часот, а сите регистрирани членови кои беа присутни на изборното собрание беа по име читани и повторно регистрирани дека се присутни за гласање. За Младен глсаа 86, а за Столе 77. Така што како член на комисијата, воопшто немам дилеми дека изборот на претседател на ЗНМ е легитимен. Не сум правник да толкувам правилници, ама како новинар логично знам дека 86 е повеќе од 77. 169 поделено на два е 84, 5. Така што изборот на Младен Чадиковски е легитимен“-вели Чаусидис.

Претходно, Горан Трпеноски од порталот СДК, го оспори легитимитетот на Чадиковски:

,,На Собранието на ЗНМ беа присутни 175 од 555 членови. Чадиковски доби 86 гласови, а противкандидатот Столе Наумов – 77.  За да биде избран претседателот на ЗНМ, треба да добие мнозинство од присутните. На Чадиковски му беа потребни 88 гласа за да победи во првиот круг, а не 86, колку што доби“-тврдеше Трпеноски.

Младен Чадиковски веќе доби честитки за изборот од Меѓународната федерација на новинари.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден