24 Јули, 2019
0.0208

Чавков и другите ги добија пресудите за 27 април, одбраната може да подготвува жалби

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈВ, и останатите осудени за упадот во Собранието на 27 април, ги добиле првостепените одлуки на судот, што значи дека нивната одбрана може да поднесе жалба до Апелација за пресудите во наредните 15 дена.

Покрај Чавков на 18 години, осудени беа Митко Пешов 15 години, Душко Лазаров 15 години, Горан Ѓошевски Леви 15 години, Оливер Поповски 13 години, Оливер Радулов 10 години, Мумир Пепиќ 15 години, Абдулфетах Алими 7 години, Младен Додевски 12 години, Јане Ченто 15 години, Горанчо Ангеловски 12 години, Игор Југ 12 години, Влатко Трајковски 15 години, Вилијам Михајловски 14 години, Никола Митревски Кољо 15 години, Александар Василевски Нинџа 8 години, кои во моментов се притворени во истражниот затвор Шутка откако беа осудени за „терористичко загрозување на уставниот поредок“.

- Одбраната е во понеповолна ситуација, бидејќи има само 15 дена да ја прочита пресудата и да напише жалба, а на судот му беа потребни повеќе од 90 дена да ја напише пресудата, вели за Пресинг Тв, адвокатот Звонко Давидовиќ.

Останува да се види дали и обвинителството ќе поднесе жалба доколку е незадоволно од висионата на одредената санкција.

Можеби ќе ве интересира

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?