22 Август, 2019
0.0191

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2019

Мевљуд Чавушоглу,, министерот за надворешни работи на Турција, пристигна во Македонија со порача дека ги очекува првите чекори од земјата во однос на организацијата ФЕТО по ратификувањето на протоколот за прем на земјата во НАТО во турскиот парламент.

Првиот дипломат на Турција, кој е во дводневна посета на нашата земја, неколку часа пред средбата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот твитер профил го порача следново:

„Од секогаш сме покрај Македонија и ќе продолжиме со тоа. Очекуваме конкретни чекори од нашите пријатели против терористичката организација ФЕТО. Тоа е клучно за нас, но и за нивната иднина.“, напиша Чавушоглу на Твитер.


Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци