19 Јануари, 2020
0.0287

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Објавено во: Свет 15 Декември, 2019

Исламисти од Чеченија планирале да извршат масакр на Божиќ во Виена. 

Полицијата во Австрија спречила терористички напад во Виена кој наводно требало да биде изведен околу католички Божиќ, пренесуваат тамошните медиуми.

Пред неколку дена се уапсени двајца Чеченци кои според извори од виенската полиција, планирале да изведат терористички напади во австрискиот главен град за време на Божиќните празници.

За целиот случај кој деновиве стигна до австриските медиуми, истражните органи и правосудството молчат и велат дека од криминалистички причини не можат да изнесуваат детали во јавноста.

Адвокатот на уапсените, Волфганг Блашиц открил дека неговите клиенти се обвинети за планирање на бомбашки напад или друга терористичка акција. Според него, двајцата Чеченци ги отфрлале обвиненијата, а тој не добил увид во документацијата, затоа што станувало збор за случај со ознака за тајност.

Виенскиот весник „Естерајх“ објави дека се работи за двајца спортисти по потекло од Чеченија кои се занимавале со боречки вештини. Еден од нив бил 25-годишниот Ахмед А. кој не ѝ бил познат на полицијата, но бил добро познат на локалната боречка сцена.

Заедно со него е уапсен и 31-годишниот Алик Б. со кого наводно планирале да изведат терористички напад на Божиќ и Новогодишната ноќ, односно во периодот од 24-ти до 31-ви декември.

Можеби ќе ве интересира

МОЖНА Е ПОЈАВА НА СВЛЕЧИШТА: Силен потрес во Индонезија

МОЖНА Е ПОЈАВА НА СВЛЕЧИШТА: Силен потрес во Индонезија

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи