21 Октомври, 2021
0.0208

ЧЕКАА ДА ОТВОРАТ ПА ДА ПИЈАТ ПИВО ВО ПАБ: Во Сиднеј се „слави слободата од локдаунот“

Објавено во: Свет 11 Октомври, 2021

Четири месеци дома, па на возбудата од слободата и немаше крај. Во Австралија, по четири месеци во кои поради пандемијата на сила беа тешки рестриктивни мерки, од синоќа се отворени кафулињата, спортските сали и рестораните. Во Сиднеј, ако се суди по фотографиите, граѓаните во редици чекаа за да влезат и да се напијат пиво. Објектите беа отворени веднаш на полноќ и граѓаните побрзаа да излезат. Премиерот на Нов Јужен Велс Доминик Перотет рече дека локдаунот бил 100 дена и поради тоа возбудата е голема. 

Од јуни всушност имаше рестрикции низ цела држава и во Сиднеј и во Канбера, ама премиерот сега предупредува на внимателност за да не се прошири вирусот повторно брзо. 

Инаку според новите правила дома можат да ви дојдат гости а со нив да бидете вкупно 10, а дозволени се и свадби и погреби со најмногу 100 луѓе. 

Продавниците се отвораат ама ќе работат со намален капацитет. СЕкаде може да одат само вакцинирани, а невакцинираните граѓани мора да останат дома до 1 декември.

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе