06 Јули, 2020
0.0219

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2019

Ново истражување за првпат ги поврза наночестичките од загадениот воздух со карциномот на мозокот.

Ултраситните честички (УФП) се создаваат со согорување гориво, особено кај дизел-возилата, а поголемата изложеност значително ги зголемува шансите луѓето да добијат смртоносен карцином. Претходната работа покажа дека наночестичките можат да влезат во мозокот и дека можат да носат канцерогени хемикалии, вели Гардијан.

Ракот на мозокот е редок, а научниците пресметале дека зголемувањето на изложеноста на загадување, на пример, кога се селите од мирна градска улица во улица со густ сообраќај, доведува до плус еден случај на карцином на мозокот на секои изложени 100.000 лица.

Во истражувањето биле анализирани медицинските записи и изложеноста на загадување на 1,9 милиони возрасни Канаѓани од 1991 до 2016 година. Ваквите големи студии даваат цврсти докази, иако не и причинско-последична врска. Вајхентал вели дека поврзаноста што се гледа помеѓу ракот на мозокот и наночестичките е „изненадувачки постојана“, но затоа што ова е прва студија, важно е другите истражувачи да продолжат да истражуваат.

Во еден сеопфатен глобален преглед претходно во 2019 година беше заклучено дека загадениот воздух може да му наштети на секој орган и буквално на секоја клетка во човечкото тело.

 фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД