22 Март, 2019
0.2417
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Честитки за Скопје и од Приштина, за Тачи Албанците одиграле клучна улога

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Политичките лидери во Приштина му честитаа на Скопје и премиерот Зоран Заев за усвојувањето на уставните измени за промена на името на земјата во Република Северна Македонија.

Од Приштина ги истакнуваат заслугите на албанските пратеници во Собранието за донесувањето на таа одлука. Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фјесбук напиша дека Македонија направила голем исчекор наред, отворајќи перспектива на политичката стабилност, продолжение на реформи и интеграција на земјата во северо-атланските институции.

 -Нивната одлука не беше ниту малку лесна, ни популистилка, но беше праведна одлука, која ги надминува партиските интереси за државата и нејзините граѓани. 2019 година треба да биде година на гоелми одлуки и за Косово, година кога ќе се заврши вековниот конфликт меѓу Косово и Србија, со постигнување на сеопфатен договор-напишал Тачи на Фејсбук.

Претседателот на Собранието Кадри Весели оценил дека оваа одлука на Собранието ќе го забрза процесот на зачленување во НАТО на сите земји од регионот и им се заблагодарил на албанските пратеници кои дале значаен допринос во донесување на оваа одлука.

Како голем чекор за Македонија оваа одлука ја оцени и премиерот Рамуш Харадинај, кој му честиташе на премиерот Зоран Заев „на прозападната визија“ и на Албанците во Македонија кои „имале  клучна улога во овие промени“.

Тој додал дека „овој значаен настан за Западен Балкан, е надеж дека регионот оди кон траен мир“.

Можеби ќе ве интересира

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани