20 Јануари, 2019
0.3107
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Честитки за Скопје и од Приштина, за Тачи Албанците одиграле клучна улога

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Политичките лидери во Приштина му честитаа на Скопје и премиерот Зоран Заев за усвојувањето на уставните измени за промена на името на земјата во Република Северна Македонија.

Од Приштина ги истакнуваат заслугите на албанските пратеници во Собранието за донесувањето на таа одлука. Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фјесбук напиша дека Македонија направила голем исчекор наред, отворајќи перспектива на политичката стабилност, продолжение на реформи и интеграција на земјата во северо-атланските институции.

 -Нивната одлука не беше ниту малку лесна, ни популистилка, но беше праведна одлука, која ги надминува партиските интереси за државата и нејзините граѓани. 2019 година треба да биде година на гоелми одлуки и за Косово, година кога ќе се заврши вековниот конфликт меѓу Косово и Србија, со постигнување на сеопфатен договор-напишал Тачи на Фејсбук.

Претседателот на Собранието Кадри Весели оценил дека оваа одлука на Собранието ќе го забрза процесот на зачленување во НАТО на сите земји од регионот и им се заблагодарил на албанските пратеници кои дале значаен допринос во донесување на оваа одлука.

Како голем чекор за Македонија оваа одлука ја оцени и премиерот Рамуш Харадинај, кој му честиташе на премиерот Зоран Заев „на прозападната визија“ и на Албанците во Македонија кои „имале  клучна улога во овие промени“.

Тој додал дека „овој значаен настан за Западен Балкан, е надеж дека регионот оди кон траен мир“.

Можеби ќе ве интересира

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Ако патувате, состојбата на патиштата е ваква

Ако патувате, состојбата на патиштата е ваква

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА ВО ГРЦИЈА: Денес протести поради договорот од Преспа

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА ВО ГРЦИЈА: Денес протести поради договорот од Преспа

Доцна ли е реакцијата: Се изнадишавме отровен воздух

Доцна ли е реакцијата: Се изнадишавме отровен воздух

И се гледа ли крајот на зимата: еве ја временската прогноза

И се гледа ли крајот на зимата: еве ја временската прогноза