20 Март, 2023
0.0237

Четворица хрватски морепловци во притвор зошто овозможиле бегство на јахтата на Усманов

Објавено во: Балкан 28 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Поради сомнение за сторено кривично дело, поднесена е кривична пријава против четворица хрватски државјани уапсени во рамки на кривичната истрага за пловењето на санкционираната руска јахта „Ирина ВУ“.

Како што соопшти хрватското МВР, тие се предадени на надзорникот на притворот. Тие во октомври минатата година испловиле со јахтата „Ирина ВУ“ со знамето на Република Хрватска надвор од територијалното море на Хрватска, иако јахтата беше опфатена со меѓународна мерка за ограничување на располагањето со имотот, според која не е дозволено да отплови од бродоградилиштето Бетина и Марина на Муртер каде што се чувала.

Истрагата утврди дека првоосомничениот, 58-годишен маж, во својство на капетан, и покрај Известувањето за спроведување на меѓународни мерки за ограничување на располагањето со имот, организирал и ангажирал екипа составена од второосомничениот, 35-годишен (исто така капетан), третоосомничен, 50-годишен маж и четврти осомничен, 34-годишна жена и двајцата членови на екипажот кои не знаеле за меѓународната рестриктивна мерка, се наведува во соопштението на Управата за полиција, кое го пренесува Хина.

Кривичната истрага ја спровеле полициски службеници од полициската управа Шибеник-Книн и полициската управа Сплит-Далмација, во координација со Одделот за криминалистичка полиција на Управата за полиција, а четворица осомничени се предадени на надзорникот на притворот на Шибеник- Полициско одделение Книн, додека против нив е поднесена кривична пријава до Општинското државно правобранителство во Шибеник.

Инаку, луксузната јахта „Ирина ВУ“, која медиумите ја поврзуваа со близок пријател на рускиот претседател Владимир Путин, олигархот Алишер Усманов, беше под санкции на ЕУ, САД и Велика Британија и и беше забрането пловидба.

Таа била закотвена во Бетина на Муртер, а потоа отпловила за Дубровник, од каде што во октомври испловила за Турција, откако претходно ја завршила полициската и граничната контрола и контролата на Капетанијата на пристаништа.


Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора