22 Април, 2018
0.0618

Чија идеологија следел напаѓачот од Хургада?

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Напаѓачот од Хургада кој уби две жени и рани четири лица признал дека ја дели идеологијата на „Исламска држава“,  иако ИСИС не ја презеде одговорноста, пренесува Франс прес.

Осомничениот за нападот од вчера е 28-годишно момче од провинцијата Кафр ел Шеик во делтата на Нил северно од Каиро, кој бил префрлен во главниот град на Египет на испрашување.

Обвинителството соопшти дека сè уште не се потврдени мотивите на напаѓачот и ги повика медиумите да „престанат да прибегнуваат кон шпекулации и да трчаат пред истрагата“.

Германското Министерство за надворешни работи претходно потврди дека двете жени што беа убиени во нападот со нож на плажа во Хургада се државјанки на Германија.

Напаѓачот препливал од јавната плажа до плажата на хотелот „Захабија“, каде што убил две лица и ранил уште две, а нападнал уште двајца на околната плажа на хотелот „Сани дејз ел паласио“.

Тој бил облечен во црна маичка, фармерки и носел нож.

Можеби ќе ве интересира

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп