11 Јули, 2020
0.0263

ЧИЛЕАНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Почнаа генерален штрајк поради социјалната нееднаквост

Објавено во: Свет 13 Ноември, 2019

Генерален штрајк и масовни демонстрации има во Чиле.

Штрајкот се случи по 26-от ден од демонстрациите против социјалната нееднаквост.

Илјадници луѓе  мирно маршираа во главниот град Сантијаго, веејќи државни знамиња, а со нив беа и домородните групи Мапуче кои имаа и традиционални музички инструменти, пренесува агенцијата АП.

Крајбрежниот град Валпараизо е блокиран, а владините служби и јавниот и приватниот транспорт не се во функција.

Демонстрантите вчера фрлаа со камења кон некои продавници, принудувајќи многумина сопственици да не ги отвораат своите локали.

Масовни протести имаше и на југот на земјата каде сообраќајот се попречува со барикади.

Студентскиот протест поради зголемувањето на цените на метрото прерасна во широко движење кое бара реформи во образованието, здравството, пензиите и промени во Уставот.

На протестите претходно имаше и жртви. 

Чилеанската Влада се согласи да напише нов Устав, со кој ќе се замени сегашниот кој потекнува од времето на диктатурата на Аугусто Пиноче, а со цел да да ги смири повеќенеделните насилсни протести.

Министерот за внатрешни работи Гонзало Блумел изјави дека претседателот Себастијан Пинера, членови на претседателската администрација и политички сојузници се согласиле дека Конгресот ќе го води процесот на повторно пишување на Уставот. Чилеанците ќе гласаат за нацрт-уставот на референдум.

Можеби ќе ве интересира

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19

СЗО: Ќе патуваат во Кина за да го идентификуваат зоо изворот на Ковид-19