06 Декември, 2019
0.0187

Човекот кој пукаше во џамија убил и своја роднина?

Објавено во: Свет 11 Август, 2019

Напаѓачот кој вчера пукаше во џамијата крај Осло најверојатно убил и своја роднина.

Тело на жена, роднина на лицето кое пукаше е пронајдено во домот близу местото на нападот, јавува во саботата велерта AFP, повикувајќи се на норвешката полиција.

Полицијата вели  дека станува збор за сомнителна смрт. 

„Починатата е роднина на човекот кој беше уапсен претходно“, ја цитира агенцијата изјавата на полицискиот портпарол Рине Скјолд дадена на прес-конференција. 

Во општината Берум, во близина на Осло, имаше пукање во џамија, при што едно лице е убиено, а напаѓачот уапсен. Во џамијата се пронајдени неколку парчиња оружје.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти