18 Јануари, 2020
0.0228

Ципрас: Мицотакис ќе го моли лидерот на ВМРО да не го отфрла договорот

Објавено во: Балкан 01 Ноември, 2019

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас кој заедно со шефот на македонската Влада, Зоран Заев, го постигнаа Преспанскиот договор, вчера во грчкиот парламент за време на дебатата за новиот закон за азил рече дека ќе дојде време неговиот наследник Киријакос Мицотакис да го моли претседателот на ВМРО-ДПМНЕ (Христијан Мицкоски) да не ја отфрла спогодбата доколку опозицијата победи на парламентарните избори во Македонија.

Претседателот на СИРИЗА рече еден по еден пратениците од владејачката партија Нова Демократија се обидуваат да го вразумат Мицотакис, да не размислува и да не ја посакува перспективата „да победат истомислениците националисти во соседната земја“.

– Затоа што тогаш, гледам вашиот лидер ќе го моли лидерот на ВМРО да не случајно го отфрли договорот што го потпишавме, рече поранешниот грчки премиер.

Ципрас смета дека Македонија денес е во политички тешка ситуација, но дека неговата партија, како што вели тој, превзема иницијативи во корист на стабилност во соседната земја.

Тој додаде дека грчката Влада на Самитот во Брисел, каде што Скопје не доби датум за преговори, „само ги набљудувала Данска и Холандија како се занимаваат со Западен Балкан“.Можеби ќе ве интересира

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај