19 Февруари, 2019
0.3238
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Ципрас: Наскоро ќе ни судат грчкиот народ и историјата

Објавено во: Балкан 08 Февруари, 2019

На сите нас ќе ни судат народот и историјата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Парламентот, oткако помина ратификацијата на Протоколот за НАТО за нашата земја. 

Вели дека ја исполниле својата патриотска должност, во услови на закани и уцени. 

„Но, наскоро ќе ни судат грчкиот народ и историјата, а главно наредните генерации“, изјави тој. 

Ципрас вели дека е горд на пратениците кои гласаа денеска за ратификување на Протоколот. 

Грчкиот премиер уште еднаш ѝ посакам добредојде на Северна Македонија пријателска земја која треба да биде поддршка, а не противник во напорите за безбедност, и стабилност. 

Ципрас, ги отфрли повиците на лидерот на Нова демократиа за одржување предвремени избори, велејќи му на Киријакос Мицотакис дека очекувањата на неговата партија нема да бидат исполнети. 

Грчките пратеници попладнево го изгласаа со 153 гласа Протоколот за македoнското членство во Алијансата.

Во грчкиот Парламент 140 пратеници гласаа против, а еден беше воздржан.

Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник