22 Април, 2019
0.0247

Ципрас: Наскоро ќе ни судат грчкиот народ и историјата

Објавено во: Балкан 08 Февруари, 2019

На сите нас ќе ни судат народот и историјата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Парламентот, oткако помина ратификацијата на Протоколот за НАТО за нашата земја. 

Вели дека ја исполниле својата патриотска должност, во услови на закани и уцени. 

„Но, наскоро ќе ни судат грчкиот народ и историјата, а главно наредните генерации“, изјави тој. 

Ципрас вели дека е горд на пратениците кои гласаа денеска за ратификување на Протоколот. 

Грчкиот премиер уште еднаш ѝ посакам добредојде на Северна Македонија пријателска земја која треба да биде поддршка, а не противник во напорите за безбедност, и стабилност. 

Ципрас, ги отфрли повиците на лидерот на Нова демократиа за одржување предвремени избори, велејќи му на Киријакос Мицотакис дека очекувањата на неговата партија нема да бидат исполнети. 

Грчките пратеници попладнево го изгласаа со 153 гласа Протоколот за македoнското членство во Алијансата.

Во грчкиот Парламент 140 пратеници гласаа против, а еден беше воздржан.

Можеби ќе ве интересира

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

Авионска несреќа во Бугарија со жртви

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

(ФОТО) Зорица Брунцлик на погребот на Мира Милошевиќ

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Александар Шешељ побара Србија да го признае Крим како дел од Русија

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

Вучиќ од „големиот митинг“: Србите најмногу војуваа од сите во 20 век

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе