20 Јули, 2019
0.0206

Ципрас побара датум за преговори за Македонија

Објавено во: Македонија 22 Март, 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас побара од Европската комисија да додели датум за преговори за Македонија во јуни, бидејќи како што вели тој, во спротивно тоа ќе биде победа на силите на национализмот и назадувањето.

Ова шефот на грчката влада го истакна во Брисел во неговото обраќање за време на подготвителниот состанок на семејството на европските социјалистички партии, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

На овој собир Ципрас како претседател на левоориентираната СИРИЗА ја споменал и европската перспектива на нашата земја, но и на земјите од Западен Балканна овој собир

„Одбивањето да се започнат пристапни преговори со Северна Македонија, по сето она што го постигнавме со историскиот Договор од Преспа, би била одлука во корист на силите на назадувањето и на национализмот на товар на политиката на напредок, мир и пријателство на народите.“ рекол во дел од својот говор Ципрас.


Можеби ќе ве интересира

Чомовски не можел да знае за големите суми на Боки 13 и телевизијата, а Русковска му одговори

Чомовски не можел да знае за големите суми на Боки 13 и телевизијата, а Русковска му одговори

РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово

РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово

УСЕИНИ: Некоректно е да се користи мојот ресторан како дел од проблемите на Охрид со УНЕСКО

УСЕИНИ: Некоректно е да се користи мојот ресторан како дел од проблемите на Охрид со УНЕСКО

ВИКЕНД БРИФ: Нов закон за Јавно обвинителство - Праските се откупуваат непречено

ВИКЕНД БРИФ: Нов закон за Јавно обвинителство - Праските се откупуваат непречено

ПИВОФЕСТ ПРИЛЕП: Подметната бомба во кафуле

ПИВОФЕСТ ПРИЛЕП: Подметната бомба во кафуле

БУРНИ РЕАКЦИИ НА ТВИТЕР:"Сваровски судството" се прошири и надгради во "Луј Витон судство"

БУРНИ РЕАКЦИИ НА ТВИТЕР:"Сваровски судството" се прошири и надгради во "Луј Витон судство"

Ако патувате ова утро, еве каква е состојбата на патиштата

Ако патувате ова утро, еве каква е состојбата на патиштата

Какво време не очекува викендов

Какво време не очекува викендов

Помлад обвинител може да седне во фотелјата на новото СЈО

Помлад обвинител може да седне во фотелјата на новото СЈО