23 Февруари, 2020
0.0339

Ципрас: Се е можно ако СИРИЗА загуби в недела

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас утрово потврди можно сценарио на предвремени параментарни избори во јуни во Грција во утринското интервју за ЕРТ.

 "Ако не ја добијам доверба, тогаш сè е отворено", рече Ципрас пред европските избори за кои се гласа во Грција в недела.

Доколку опозицијата добие повеќе гласови од власта в недела, тоа би значело евентуално и предвремени параментарни избори кои инаку редовно требаше да се одржат на есен.

"Во неделата не гласаме за влада, но очигледно ќе биде избор што ќе го следи Грција во следните години. Многу е важно и да го спречиме Манфред Вебер да не стане претседател на Европската комисија и секој процент за СИРИЗА е важен во таа битка“, наведе Ципрас.


Можеби ќе ве интересира

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?