15 Декември, 2018
0.3306
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Ципрас: Спротивно на ретроградните струи, го потпишавме историскиот Договор од Преспа

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2018

Грција направи историски договор со соседната земја и покрај спротивностите на ретроградната струја што постои на меѓународната сцена. 

Ова го кажал грчкиот премиер зборувајќи за предизвиците за Грција за следната година, се осврна и на меѓународната клима во која се во тек напорите за закрепнување на земјата.

Тој кажал дека традиционалните односи меѓу земјите поминуваат криза и се ставени под сомнеж, се зајакнуваат националистичките гласови кои во одредени земји доаѓаат и на власт.

„Нашата земја, ова вреди да се истакне, контра на оваа, дозволете ми да ја споменам како ретроградна струја на оваа ера, во изминатиот период, во јуни годинава направи историски договор со соседната северна земја, со поранешната југословенска Република Македонија за едно прашање што беше нерешено во изминатите 35 години, уште еднаш давајќи пример како сила на мир, соработка, разбирање и стабилност во нашиот регион“ посочил Ципрас.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово

Србија ја разгледува опцијата за интервенција на Косово

ФОТО НА ДЕНОТ ОД МИТРОВИЦА: На една страна војска, на друга снешко

ФОТО НА ДЕНОТ ОД МИТРОВИЦА: На една страна војска, на друга снешко

ЕУФОРИЈА ВО ПРИШТИНА: Се подготвува голема прослава за војската

ЕУФОРИЈА ВО ПРИШТИНА: Се подготвува голема прослава за војската

(ВИДЕО) ПЕТАРДИ, ТРУБИ, ПРОСЛАВИ НА УЛИЦИТЕ: Косово добива вооружени сили

(ВИДЕО) ПЕТАРДИ, ТРУБИ, ПРОСЛАВИ НА УЛИЦИТЕ: Косово добива вооружени сили

Зошто денес е „ДЕН Д“ за војската на Косово ?

Зошто денес е „ДЕН Д“ за војската на Косово ?

(ФОТО) Косовска Митровица осамна со српски знамиња

(ФОТО) Косовска Митровица осамна со српски знамиња

(ВИДЕО ВО ЖИВО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

(ВИДЕО ВО ЖИВО) УНГАРИЈА НА НОЗЕ: Се протестира против Орбан и контроверзниот закон

ИНОВАЦИЈА: Студенти создадоа паметен тепих

ИНОВАЦИЈА: Студенти создадоа паметен тепих