22 Март, 2018
0.0680

CNN со трилер репортажа за лажните вести од Велес

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Американските медиуми продолжуваат непотребно да ги идеализираат сајтовите со лажни вести од Велес како едни од клучните за резултатот на американските избори минатиот ноември кога победи Доналд Трамп. Таква е и новата „трилер“ репортажа на CNN од Велес каде успеале да контактираат со извесен „Михаил“, 22 годишен сопственик на сајт со лажни вести кој им објаснува колку многу пари заработува од кликови и реклами. Велес, градот кој некогаш произведуваше порцелан за цела Југославија, денес произведува лажни вести, вели CNN во воведот. 

Целата репортажа е атрактивно склопена со убава графика и речиси филмски кадри, но многу малку простор е одвоен за вистинскиот проблем, а тоа е дека вестите Велешани ги преземаат од Американски веб сајтови и многу полесно и побрзо ги шират преку социјалните мрежи, што значи тие самите не ги измислуваат, ниту пак ги продуцираат. 

За разлика од претходната, новата македонска влада, пишува CNN, е многу критична на новата индустрија што се развива во Велес.

– Ние ќе преземеме иницијатива за глобално координиран напор за справување со лажни вести и, исто така, го охрабруваме нашето граѓанско општество да помогне во спречувањето на овој феномен преку создавање алатки за откривање лажни вести – изјавил портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Но, тие што се занимаваат со лажни вести сè уште имаат барем еден официјален поддржувач – градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, заклучува CNN.

– Ако зборуваме реално, секој град сака популарност. Најважно е дека ниеден закон не е прекршен. Во политиката нема морал. Во политиката сè е дозволено – вели Чадиев.

CNN потенцира дека велешаните се подготвуваат за претседателските избори на САД во 2020 кога повторно ќе се активираат со сајтови за вести со лесна читаност со надеж дека ќе може да заработат од различните извори на дигитални реклами.

Можеби ќе ве интересира

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

Две лица нападнати од кучиња скитници

Две лица нападнати од кучиња скитници

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?