18 Мај, 2021
0.0287

Црна Гора купи два авиони за 21 милиони евра

Објавено во: Економија 17 Април, 2021

Државата Црна Гора ќе стане постојан сопственик на два авиона за 21 милион евра, рече Милојко Спајиќ, министер за финансии и социјална заштита.

Тој оцени дека тоа е голем чекор кон повторно воспоставување на летовите, пренесува Танјуг.

„Катастрофалниот, договор за изнајмување стари авиони помеѓу МА и ГЕКАС, кој предвидуваше казни и трошоци од 43 милиони евра, беше заменет со купопродажба со која државата ќе стане постојан сопственик на два авиона за 21 милион евра.  “, Објави Спајиќ на Твитер.

Тој додаде дека тоа е „голем чекор кон повторно воспоставување летови“.

Информацијата за набавка на два авиони Ембраер 195 за потребите на компанијата „То Монтенегро“ е донесена во вторникот на седницата на Владата на Црна Гора, објави Вијести.


Можеби ќе ве интересира

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

Следните денови точиме горива по овие цени

Следните денови точиме горива по овие цени

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

ОД СКОПЈЕ ДО ГОСТИВАР И ОД ПРИЛЕП ДО МАКЕДОНСКИ БРОД: Лекари живеат во еден, а работат во друг град

ОД СКОПЈЕ ДО ГОСТИВАР И ОД ПРИЛЕП ДО МАКЕДОНСКИ БРОД: Лекари живеат во еден, а работат во друг град