14 Јули, 2020
0.0438

ЦРНА СТАТИСТИКА: Најмногу починати од Скопје, но највисока стапка на смртност има во Струга

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Според најновите податоци на Институтот за јавно здравје, досега во земјава од коронавирусот се починати 151 пациент.

Таа институција ги објави најновите податоци за состојбата со коронавирусот во земјава. 

Гледно во апсолутни бројки, најмногу починати се во Скопје, и тоа 38 пациенти, а по 25 пациенти се починати од Куманово и од Тетово, односно по 25. Потоа следува Струга со 20 починати пациенти, додека, пак, ваква црна статистика со 16 починати пациенти има во Прилеп, а 10 од Велес. Од Дебар починале четворица, а по двајца од Гостивар, Битола и Кочани. По еден починат пациент, пак, има од Кавадарци, Струмица, Крушево и Делчево.

Во сите останати градови, на кои им посакуваме така и да остане, за среќа, нема починати граѓани од КОВИД-19.

Но ако се гледа стапката на морталитет, може да се види дека таа е највисока во Струга, односно дури 29,5 отсто. Потоа следува Куманово, со стапка на смртност од коронавирусот од 17,5 отсто, а во Прилеп таа стапка изнесува 16,8 отсто. Стапка од 15,1 отсто има во Велес, а во Тетово таа стапка е 12,5 проценти.

Во главниот град Скопје стапката на морталитет е 6,2 отсто од КОВИД-19.

Инаку, во последново деноноќие од коронавирусот починаа двајца пациенти, еден од Прилеп и една Жена од Струмица. 

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти