16 Февруари, 2019
0.3531
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

ЦРНОГОРСКИ АНАЛИТИЧАР: Црна Гора морала да спречи бегство на Груевски

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Црногорските безбедносни служби морале да спречат екс премиерот на Македонија преку територијата на Црна Гора да избега во Унгарија и така да ја избегне затворската казна, оценува црногорскиот аналитичар Благоје Граховац.

Груевски, вели тој, лесно поминал низ Црна Гора бидејќи му припаѓа на истото братство како и челниците на ДПС кои владеат веќе три децении.

Претпоставувам дека црногорските претставници ќе се правдадат дека не сакале да му ја ускратат слободата на движење на еден човек, тврди Граховац за подгорички Вијести.

Тој предупредил дека претствниците на власта му помогнале на Груевски да избега од затворската казна во Македонија и така му нанеле штета на угледот на Црна Гора.

-Црногорската власт требало да го спречи влегувањето на Груевски на своја територија. На цел регион му е познато дека против поранешниот македонски премиер се води судска постапка за тешки кривични дела. Познато е дека му се одземени патните исправи за да не би можел да побегне во странство. Тоа го знаат и оние кои не се занимаваат со политика, а сигурно им е познато и на оние кои се занимваат со воспоставен режим на безбедност во некои држави-нагласил аналитичарот.

Избеганиот Груевски побарал азил во Унгарија, во која допатувал преку Албанија, Црна Гора и Србија, но се уште нема официјална потврда каде е тој во моментот.

Македонските служби со правни лекови ќе бараат негова екстрадиција, ако земеме предвид дека Македонија и Унгарија немаат склучено договор за екстрадиција.

Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите