26 Октомври, 2020
0.0393

Црвен Крст – Кисела Вода ја сними песната „Подавај рака“

Објавено во: Мои пари 21 Септември, 2020

Според традиционалниот календар на Црвениот крст на РСМ, секоја година од 21 до 27 септември се одбележува “Недела на промоција на хумани вредности”. Целта на неделата е промоција на култура, мир, соживот, толеранција како и поттикнување на активизам помеѓу младите луѓе. Оваа година, ќе се промовираат песни кои се напишани, аранжирани, компонирани и снимени од страна на нашите волонтери. Веќе еден месец младите го поминуваат креативниот процес на пишување преку кој треба да го опишат волонтирањето, помошта во заедницата, промените кои ги прават и добрината која ја шират. Како и останатите Општински Организации, така и ние, ја снимивме песната и истата е веќе објавена на нашиот Youtube канал, Црвен Крст – Кисела Вода, под насловот „Подавај рака“.

Црвениот Крст на Република Северна Македонија Општинска Организација Кисела Вода повторно се вклучува во акција, но овој пат со прекрасна песна преку која овој тим испраќа моќна порака кон целиот Свет.

Музиката е на Рамадан Шукри, аранжманот на Роберт Ангеловски, а текстот е напишан од страна на волонтерите.

Стиховите во песната совршено се совпаѓаат со видео записот, а веселите волонтери со сјај во очите и среќен израз на лицето. Но оваа организација не застанува тука, продолжува напред со нови и уште подобри проекти и предизвици.

Во снимањето на оваа песна и видео запис, вокална изведба се должи на Благица Ѕунѕуровска, Анастасија Илиевска и Македонка Стојановска, додека пак миксот и мастерингот се дело на Христијан Јаневски.


Можеби ќе ве интересира

Huawei ги претстави FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Huawei ги претстави FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Huawei ги претстави HUAWEI × GENTLE MONSTER Eyewear II, отворајќи пат за паметната аудио мода

Huawei ги претстави HUAWEI × GENTLE MONSTER Eyewear II, отворајќи пат за паметната аудио мода

Едноставно и брзо интернет решение за сложени времиња

Едноставно и брзо интернет решение за сложени времиња

Силк Роуд Банка во вторник започнува со исплатата на пензиите за месец октомври

Силк Роуд Банка во вторник започнува со исплатата на пензиите за месец октомври

Дали Huawei Mate 40 Pro ќе го победи недостигот на Google апликации?

Дали Huawei Mate 40 Pro ќе го победи недостигот на Google апликации?

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Чекор напред со HUAWEI Mate 40 серијата: Huawei ја претстави најмоќната постава на Mate досега

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2020“ (Social Impact Award 2020)