18 Мај, 2021
0.0226

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Д-р Харис Бабачиќ, магистер по епидемиологија, е научникот кој од далечната Шведска паралелно ја следи и епидемиолошката состојба со ковид-19 во Македонија. 

Д-р Бабачиќ даде интервју за весникот ВЕЧЕР, а во него се заборува за актуелните случувања со новите соеви на вирусот, вакцинацијата, како и надежите за излез од оваа состојба. 

„...При копирањето на генетскиот материјал на вирусот постојано настануваат грешки и така вирусот мутира, а тие нови промени во некој ген на вирусот ги нарекуваме мутации. РНК вирусите имаат тенденција побрзо да мутираат од вирусите чиј генетски материјал е во форма на ДНК, а таков е и SARS-CoV-2. Колку повеќе луѓе ќе се заразат, толку повеќе шанси има вирусот да се прекопира и притоа да настане некоја мутација“, вели во интервјуто д-р Бабичиќ.

„Засега постојат докази дека неколку вирусни варијанти се поврзани со поголема заразност, можеби потешка клиничка слика и можеби послаба ефикасност на вакцини и третман, како што се британската варијанта B.1.1.7, јужноафриканската B.1.351, бразилските P.1 и P.2 и калифорниските B.1.427 и B.1.429, кои можеме да ги наречеме и соеви. Покрај нив, се следат и истражуваат и други варијанти, но засега нема појава на некоја алармантна варијанта која сериозно би ги нарушила глобалните планови за справување со SARS-CoV-2“, вели овој научник.

За британскиот сој, според овој научник, лабораториските испитувања покажуваат дека антителата индуцирани од вакцината на Фајзер и Модерна се слично ефикасни кон оваа варијанта, а вакцината на АстраЗенека нешто помалку, но сепак ефикасна. А изгледа дека има минимална отпорност кон третманите со моноклонални антитела и конвалесцентна плазма од дарители.

„Бразилскиот сој за кој повеќе се зборува деновиве е сојот P.1, кој први пред неколку месеци го открија Јапонците кај една група луѓе која се вратила од патување од Бразил. А сега веќе е стигнат и во Европа, има и потврда дека е пристигнат во Србија, не е чудно наскоро да биде детектиран и во Македонија. Доколку пристигне во Македонија би се натпреварувал со британскиот сој и доколку стане зачестен тоа би било индикација дека можеби е позаразен од него. Носи мутации сретнати во британската и јужноафриканската варијанта – D614G, N501Y и E484K. Има индикации дека е позаразен од стандардната варијанта, но доказите дека е посмртоносен се слаби. Првичните лабораториски испитувања покажуваат дека антителата индуцирани од вакцините на Фајзер, Модерна и АстраЗенека се ефикасни и кон оваа варијанта, но нешто послаби.

Треба да имаме на ум дека ова се првични лабораториски испитувања само на антитела и не значат дека вакцините ќе бидат неефикасни кон новите варијанти. Шилестиот протеин S кон кој вакцините индуцираат имун одговор е релативно долг протеин и кога бива разграден од имуниот систем во телото имуниот систем создава одговор кон различни делчиња од тој протеин на два начина – преку антитела и преку имуни т.н. Т-клетки. Така што имуниот одговор во реалност, во жив човек, може да биде и подобар отколку што покажуваат експериментите со неутрализација на вирусот во лабораторија. Мислам дека наскоро ќе го дознаеме и тоа“, нагласува д-р Бабичиќ.

Извор. Вечер.прес

Можеби ќе ве интересира

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи