22 Септември, 2020
0.0415

Д-р. Беќаровски: Летово нема настава, а уриваме рекорди во број на новозаразени

Објавено во: Македонија 14 Август, 2020

И да не одат во школо средношколците ќе се дружат, пишува во својот пост на ФБ, д-р Нико Беќаровски, директор на Клиниката за токсикологија, напоменувајќи дека во период кога нема настава, во Македонија има рекордни бројки на новозразени со корона вирусот. -Средношколците сигурно ќе изнајдат начин за социјално дружење.

Ако потполно им ги затворите гимназиите, каде делумно, со стриктни протоколи можете да ги контролирате, НЕКОНТРОЛИРАНО ќе се дружат по кафулиња, ноќни клубови, обложувалници, приватни станови паркови...Летово нема настава, а ние рушиме рекорди, нели ???
ПРЕД ДА ДОНЕСЕТЕ ОДЛУКА, размислете колку би Ви бил ПРАЗЕН животот, без спомените од овој период. Необразована младина, без средношколски спомени нема здрава иднина, наведува д-р Бечаровски.

Инаку, во однос на моментално најактуелното прашање, дали од септември ќе почнат да одат учениците во школо, тој вчера даде совршено решение, предлагајќи комбинација од досега предложените модели од страна на Комисијата за здравство.

-Еве еден мој скромен придонес, кој е комбинација од двата модела, кој драстично ќе го подобри квалитет на настава, а на минимум ќе ја редуцира можноста за дисеминација на вирусот.
1. Министерството веднаш ги опремува сите училишта со униформни платформи за on line настава.
2. Сите наставници одат на работа според регуларно направен распоред.
3. Од својата училница држат регуларна настава во траење од 30 минути, која учениците ЗАДОЛЖИТЕЛНО ја следат и активно учествуваат во неа.
4. Меѓу секој час има 15 минути пауза.
5. За сите ученици обезбеден бесплатен НЕОГРАНИЧЕН ИНТЕРНЕТ НА НИВНИТЕ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ.
6. Сите ученици кои немаат можност за следење на наставата преку електронски пат, присуствуваат физички на наставата.
7. На крајот од секое тромесечие, сите ученици од еден клас, поделени во 4 групи во 4 различни термини со физичко присуство имаат писмен тест, писмена работа или усно испрашување од соодветниот наставник.
8. Предметот физичко воспитување, во четири одделни групи се изведува со физичко присуство секоја втора недела.
9. Во сите рурални и градски средини, каде индексот на контаминираност е низок или го нема се одвива регуларна настава.
СЕ ДРУГО ОСВЕН ВАКОВ ИЛИ НЕКОЈ СЛИЧЕН МОДЕЛ Е #JokeOfEducation кое дополнително ќе го руинира веќе руинираниот образовен процес.


Можеби ќе ве интересира

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот