27 Ноември, 2020
0.0268

Д-р. Кон: Србија е преблизу до „италијанското сценарио“, пациенти од Белград сместуваме во помалите градови, тоа никогаш не било

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Ноември, 2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон смета дека епидемиолошката слика во Србија од вонредна преминува во катастрофална. Алармантно е тоа што, како што потенцира д-р. Кон е дека веќе нема место за пациентите од Белград во белградските болници, па мораат да ги транспортираат во помалите градови, каде и таму веќе местата се речиси при крај.

-Состојбата не е вонредна, веќе е катастрофална, на чекор сме до „италијанското сценарио“, потенцира српскиот епидемиолог.

Тој претходно изјави дека повеќе во Србија не ја спасува ниту полицискиот час, бидејќи вирусот е влезен во семејствата, потенцирајќи дека 2-милионскиот Белград е празен по 22 часот, а бројот на новозаразени е огромен.


Можеби ќе ве интересира

KOРОНАВИРУС: Нови 1.093 случаи и 28 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 1.093 случаи и 28 починати

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

Груевски демантира дека е вмешан во настаните од 27 април

Груевски демантира дека е вмешан во настаните од 27 април

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата го следи говорот на омраза на интернет насочен кон Бугарија

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата го следи говорот на омраза на интернет насочен кон Бугарија

Македонија ќе ја зафати студен бран, а се најавуваат и врнежи

Македонија ќе ја зафати студен бран, а се најавуваат и врнежи

Колозова: Никаде немаше негација на фашистичката историја на Бугарија

Колозова: Никаде немаше негација на фашистичката историја на Бугарија

Невидени турканици пред ковид-центарот на ГОБ „8 Септември“: Директорот Костов уверува дека сите ќе бидат прегледани

Невидени турканици пред ковид-центарот на ГОБ „8 Септември“: Директорот Костов уверува дека сите ќе бидат прегледани

Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто - се огласи и Георгиевски

Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто - се огласи и Георгиевски