20 Јануари, 2021
0.0204

Д-Р. НИКОЛА ПАНОВСКИ: Не очекувам нов пик во јануари, напротив по 15.декември очекувам осетен пад на бројот на новозаразени

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2020

Бројките на новозаразени се стабилизираа, не одат ниту нагоре, но, ниту надоле. Причина за ваквата стабилизираност е тоа што огромен број од луѓето станаа свесни дека болеста постои. Некако се исплашија кога ги видоа оние бројки на умрени. Еве на пример, во последните денови не сум слушнал дека некаде се правела голема журка, па тоа да биде причина за ширење на корона вирусот, истакна денеска микробиологот, д-р. Никола Пановски во емисијата „Студиот 10“ на ТВ 24.

Не очекува нов пик во јануари и се надева, како што вели, дека следното лето ќе биде подобро од ова што го помина. Смета дека повеќе ќе може да се патува, и дека од септември 2021 ќе започне повторно нормален живот.

-Ако ги поминеме претстојните празници без големи гужви и собирања, ако верските лидери повикаат славите да се поминат без гости, ако укажат на опасноста дека има заразени од нивните епархии, верувам дека нема да скокне повторно бројот на новозаразените. Затоа очекувам дека во наредниот период да почне да паѓа бројот на активни услови, а со тоа ќе паѓа и бројот на хоспитализации, потенцираше д-р. Пановски.

Тој е оптимист во однос на пролетниот период, нагласувајќи дека април да бидеме подобри, дека ќе има многу луѓе кои веќе го поминале вирусот, и дека ќе ја имаме и вакцината. 


Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто