09 Декември, 2023
0.0652

ДА НЕ ОСТАНЕ ПОКУСО И СПОТИФАЈ ЌЕ ОТПУШТА: Музичкиот ИТ гигант ќе даде откази на 6 отсто од вработените

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

„Ја преземам целосната одговорност за потезите што не доведоа до каде што сме денес“, рече извршниот директор на Spotify, Даниел Ек.

Шведскиот музички стриминг гигант Spotify објави дека ќе отпушти 6 отсто од својата работна сила, наведувајќи ја потребата од подобрување на ефикасноста, објави британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

- Бев премногу амбициозен во инвестирањето пред растот на нашите приходи - напиша извршниот директор Даниел Ек пред компанијата која вработува околу 10.000 луѓе.

Инаку, Spotify никогаш не остварил нето профит цела година, и покрај неговата популарност на онлајн музичкиот пазар.

Вестите за отпуштања во технолошките компании не се нови, бидејќи Google кон крајот на минатата недела објави дека ќе отпушти 12.000 работници, додека неколку дена претходно Microsoft најави 10.000 отпуштања.

„Многу инвестирано“

Spotify, кој имаше околу 9.800 вработени со полно работно време минатата година, рече дека очекуваат да добијат најмалку 35 милиони евра (30 милиони фунти) отпремнина.

Компанијата инвестираше многу од своето основање за да го поттикне растот со проширување на нови пазари и во последниве години, воведувајќи ексклузивна содржина како подкасти.

Во октомври минатата година, лидерите на компаниите најавија дека ќе го забават вработувањето, одлука што се прелева во 2023 година.

„Спотифај“, „Гугл“ и „Мајкрософт“ не се изолирани случаи, бидејќи претходната година беа означени масовни отпуштања на „Твитер“ и „Мета“, а според информациите, Амазон им се придружува со планирани 18.000 отпуштања.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности