06 Август, 2020
0.0328

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Објавено во: Економија 11 Декември, 2019

Итно да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бизнисмените од соседна Бугарија. 

На тркалезната маса на која присуствуваше и премиерот Зоран Заев, бизнисмените го презентираа проектот на гасоводната интерконекција. Рекоа дека гасоводното поврзување е еден од наједноставните и најбрзите начини на поврзување на земјава со големите гасоводи (ТАП и ТАНАП), во регионот кои ја снабдуваат Европа со гас.

„Ние го подготвивме проектот и сега останува владите од двете земји да го забрзаат процесот. Потребно е да се формира заедничко претпријатие кое ќе знае како да го реализира проектот. Потоа реализацијата оди брзо бидејќи дневно се градат и по 10 километри гасовод. Премиере Заев вие веќе обезбедивте безбесност и сигурност за бизнисите, сега фокусирајте се на природната енергија. 2020 година која е прогласена за сина година во светот поради природните енергенци нека биде и година на природните енергенси во земјава“ – рече претседателот на Македонско Бугарската комора Кирил Лазаров.

Неговиот колега од Бугарско Македонската трговско индустриска комора, Пламен Павлов вели дека изградбата на гасниот интерконектор би чинела од 20 до 25 милиони евра, и би траела два до три месеци.

Можеби ќе ве интересира

Зошто „паѓа“ доларот?

Зошто „паѓа“ доларот?

Кој плати 1,8 милиони евра за 21 отсто од акциите во „Скопски пазар“?

Кој плати 1,8 милиони евра за 21 отсто од акциите во „Скопски пазар“?

ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

Запирањето на употребата на јаглен не е доволно, потребна ни е праведна транзиција

Запирањето на употребата на јаглен не е доволно, потребна ни е праведна транзиција

НЕМА ФИРМА ДА ЈА УРИВА ДИВОГРАДБАТА КАЈ „МАВРОВКА“: На тендерот не се јави никој, Општина Чаир денеска распишува нов

НЕМА ФИРМА ДА ЈА УРИВА ДИВОГРАДБАТА КАЈ „МАВРОВКА“: На тендерот не се јави никој, Општина Чаир денеска распишува нов

Витаминка има „лек за корона“! Прочитајте каков?

Витаминка има „лек за корона“! Прочитајте каков?

Усвоен полугодишниот извештај за Буџетот - колкави се приходите и расходите?

Усвоен полугодишниот извештај за Буџетот - колкави се приходите и расходите?

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување

Ваучерите за туризам ќе можат да се користат и преку туристичките агенции

Ваучерите за туризам ќе можат да се користат и преку туристичките агенции