27 Октомври, 2021
0.0193

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2021

Амбасадата на САД бара од Косово и Србија да се воздржат од еднострани дејствија. 

Повикаа на смирување на тензиите. Портпаролот за надворешна политика на ЕУ, Петер Стано, на денешната прес -конференција ги повика Белград и Приштина да ги запрат меѓусебните тензии. 

Многу возила беа запрени денеска на граничните премини Јариње, Брњак и Мердаре, додека косовската полиција не дозволи ниту едно возило од Србија да влезе во Косово без привремени таблички издадени од косовската МУП. Одлуката е претходно изгасана од косовската влада. 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека ова е еден од најтешките денови за Србија кога станува збор за Косово и Метохија и дека не се работи за каква било драматизација, туку ситуацијата е тешка и сериозна.

Возилата со ознаки од централна Србија мора да земат ознаки за тестирање и да платат осигурување во износ од пет евра. Тој потсети на два договори, потпишани во Брисел во 2011 и 2016 година, односно 4 договори за слобода на движење.

Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот