06 Јули, 2020
0.0473

ДА СЕ ЗАБРАНИ ГРЕЕЊЕ НА ДРВА - предлага независната група на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2020

Да се забрани греењето на дрва, и да престане да се користи јаглен, нафта и мазут. На овој начин дека независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ смета дека ќе се намали загадувањето. 

Оваа пратеничка група следната недела ќе поднесе закон, кој предвидува сет мерки против загадувањето, а би почнал да важи од 2021 година. Со него се очекува за 50 проценти да се намали загаденоста на главниот град на земјава. 

Пратеничката Емилија Александрова рече дека со законот ќе бараат забрана за греење на дрва и целосна екологизација на институциите и домовите. 

„Со овој закон ќе иницираме да престане да се користи јаглен, нафта, мазут, како и греењето на дрва. Ќе бараме бесплатни печки на пелети, субвенционирана цена на пелети, приклучување на сите институции на системите за топлификација, а јавниот превоз, односно автобусите да бидат на метан или на електричен погон. Истото ќе важи и за такси превозниците. Согорувањето на масло, гуми, да биде кривично дело и да се стави забрана на увоз и согорување на отпад“, рече Александрова.

Таа ги повика сите политички чинители да дадат поддршка на законот, за да може да го донесе овој парламентарен состав до распуштањето на Собранието. 

Можеби ќе ве интересира

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ