21 Март, 2018
0.0576

Дачиќ: Центрите на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ вели дека светските центри на моќ се заиграа кога мислеа дека можат да ги прекројуваат границите на Балканот, бидејќи овој регион не е дел од ЕУ. 

Тоа е еден од најјасните примери на двојни стандарди и на лицемерието на светската политика, изјави Дачиќ за српскиот весник Известија.

Шефот на српската дипломатија вели дека Белград ќе остане поддржувач на европските принципи и демократијата, но дека нема да ја жртвува својата независност. 

На прашањето дали Србија ќе ѝ воведе санкции на Русија на барање на Западот, Дачиќ кажа дека Србија со Русија сака да ги одржи сеопфатната соработка и пријателските односи во политичката и економската област, науката, културата, образованието, како и за прашањата на одбраната, безбедноста и воената индустрија.

„Ќе го продолжиме тоа и понатаму. Затоа Србија ќе остане доследна во својата политика и нема да се придружи на европските антируски санкции. Дури се надеваме на што поскоро укинување на санкциите против Русија“- вели Дачиќ.

Тој додаде дека Србија се соочува со последици поради оваа одлука. Тој вели дека нема да одат против своите интереси и нема да воведат санкции на пријателите. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?