29 Мај, 2020
0.0630

Дачиќ: Гутереш вели дека целта на Косово е да ја собори мисијата на ОН

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2019

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио  Гутереш.

Тој се состана со Гутереш по седницата на Советот за безбедност на ОН за Косово и Метохија, која беше разгледан последниот извештај на генералниот секретар на ОН.

Дачиќ во изјавата за српски медиум изјавил дека генералниот секретар на ОН е целосно информиран за ситуацијата во Косово.

„Гутереш е многу свесен за ситуацијата и самиот вели дека присуството на мисијата на ОН во Косово и Метохија е доказ дека работите не се решени и дека затоа Косово би сакало да нема мисии на ОН и оти целта на Косово е да го избрка ОН“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека Гутереш остро го осудил кршењето на имунитетот на припадниците на мировната мисија на ОН за време на акцијата на специјалните единици на косовската полиција на северот од Косово.

Според извештајот, малтретирањето и тепањето на претставници на ОН и непочитувањето на одлуката за имунитет се под жестока осуда на генералниот секретар.

 Фото Tanjug

Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат