22 Март, 2018
0.0690

Дачиќ се пофали со добра понуда од Русија за воена опрема

Објавено во: Балкан 13 Ноември, 2017

Србија доби од Русија добар предлог за купување на воена техника, чие реализирање ќе овозможи да ја модернизираме армијата. Ова го откри српскиот прв заменик премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, во интервју за рускиот весник Известија. 

"Појаснувам за да нема прашања - сакаме силна и развиена Србија, која ќе стане гарант за мирот, стабилен и доверлив партнер за сите други", истакна тој.

Дачиќ ја отфрли можноста на неговата земја за НАТО. Според него, Белград "не е заинтересиран за влез во НАТО или било кој друг воен сојуз". 

"Ние ќе продолжиме да се држиме до политиката на воена неутралност", увери тој. 

Српскиот вицепремиер го утврди НАТО како неопходен сојузник за заштита и заштита на српското население во Косово, но советува да не се заборави дека Белград "соработува и со Русија и со ЕУ и со САД". 

За ЕУ тој потврди дека Србија се стреми да влезе во Унијата, но нема да се приклучи на антируски курс на Брисел и да воведува санкции против Русија. 

"Србија сака во ЕУ, но ние никогаш нема да одиме против сопствените национални интереси и нема никогаш да воведеме санкции против своите пријатели", истакна шефот на српската дипломатија.

Можеби ќе ве интересира

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

Од кого Грција ќе добие нови 6,7 милијарди евра за економска помош?

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

ГРЦИТЕ ПОПУШТААТ: Aнкета открива какво решение за граѓаните е прифатливо

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Шокантни резултати: 56,5 отсто Грци не сакаат име со терминот Македонија

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

Американец со српско потекло е нов командант на КФОР

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија