26 Април, 2019
0.0255

Дачиќ со остар коментар за пресудата на Караџиќ: „Србите не се геноциден народ“

Објавено во: Балкан 21 Март, 2019

Шефот на српската дипломатија и прв потпретседател на Владата на Србија Ивица Дачиќ за српски медиуми ја искоментирал пресудата за Радован Караџиќ во Хаг кој е осуден на доживотна робија.

Дачиќ ги демантирал и гласините дека оваа пресуда значајно ќе влијае на Република Српска и Србија, како и на обидите на поединци да стават етикета на геноцидот на српскиот народ.

-Хаг уште еднаш покажа кој е и што е, и дека таму само Срби се осудувани и прогласувани за виновници, што никако не може да биде точно-рекол Дачиќ.

Кога се работи за обид оваа пресуда да се искористи за напад на Српска и Србија, Дачиќ вели: 

-Сигурно е дека ќе има од оние кои оваа пресуда ќе се обидат да ја искористат за напад на Српска и Србија и да ни го препишат епитетот геноцид, но јас им порачувам: Нема да ви помине! Србија и Српска постојат и ќе опстојат со векови, а српскиот народ никогаш не бил ниту може некој да го прогласи за геноциден-завршува Дачиќ.

Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите