24 Јуни, 2018
0.3499
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ДАЧИЌ ТОП ВЕСТ ВО ТУРЦИЈА: Даде појаснување кој го натерал да пее

Објавено во: Балкан 11 Октомври, 2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека синоќа на свечениот прием пеел на молба на претседателот,  Александар Вучиќ и на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Денес тој е топ тема во турските медиуми. 

„Колку што јас разбрав сите во салата беа воодушевени и денес тоа е главна вест во Турција. А што требаше да направам, да го убијам како Мурат? Доколку на некој не му се допаѓам нека се променат“ - рече Дачиќ.

Министерот  очекувал позитивна реакција од турските гости, затоа што пеел на нивниот јазик.

„Знаев дека така ќе изреагираат,тоа е една од нивните најпознати песни, а се пее на цел Балкан“ - изјави Дачиќ. 

Дачиќ ја пееше песната „Осман ага“ на турски јазик. Од муфтијата Мустафа Јусуфспахиќ доби и бакшиш, објавија белградските медиуми.

„На крајот од разговорите беше организирана музичка вечера за претседателот Ердоган и турската делегација“ - пишуваат турските медиуми. 

Дел од турските медиуми пишуваат дека оваа песна сакал да ја слушне Ердоган. 

Тие информираа како Ердоган бил пречекан во Нови Пазар каде живеат Турци и Бошњаци. 

Можеби ќе ве интересира

Коѕијас утре ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО

Коѕијас утре ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО

Грците се против Договорот за името - им „боде очи“ Македонија

Грците се против Договорот за името - им „боде очи“ Македонија

И во Албанија се молат за победа на Ердоган над неверниците?

И во Албанија се молат за победа на Ердоган над неверниците?

ТУРЦИТЕ ГЛАСААТ: Ќе добие ли Ердоган уште еден мандат?

ТУРЦИТЕ ГЛАСААТ: Ќе добие ли Ердоган уште еден мандат?

Побарано од Европскиот парламент да го повлече именувањето на македонското малцинство како бугарско

Побарано од Европскиот парламент да го повлече именувањето на македонското малцинство како бугарско

Србија токми екс-главен разузнавач на БИА за амбасадор во Скопје?

Србија токми екс-главен разузнавач на БИА за амбасадор во Скопје?

Сали Бериша предвидува нова балканска војна по спогодбата со Грција

Сали Бериша предвидува нова балканска војна по спогодбата со Грција

Грците од Мелбурн му се заканија на Павлопулос: Вие сте непожелен

Грците од Мелбурн му се заканија на Павлопулос: Вие сте непожелен

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТОП ВО САРАЕВО: Колапс во сообраќајот

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТОП ВО САРАЕВО: Колапс во сообраќајот