22 Март, 2018
0.0680

Дали Брат Љубе ќе биде нов министер без ресор?

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Љубе Бошкоски беше дел од тимот на СДСМ на локалните избори, но само како поддршка преку неговата партија Обединети за Македонија без да се кандидира за било каква функција. Сепак, тој најверојатно нема долго време да остане во сенка и од повеќе извори се шири информација дека ќе биде нов министер во владата на Зоран Заев, односно ќе му биде доделено министерство без ресор со одреден сет на задачи.

Бошкоски би бил дел од владата која ќе претрпи мини реконструкција со оглед на тоа што повеќе министри и заменици, пред се кадри на ДУИ преминаа во локалната власт.

Екс министерот за внатрешни Бошкоски би дошол на местото на Рамиз Мерко кој победи на локалните избори и ќе ја води општина Струга, но не е прецизирано дали ќе ги има истите надлежности како и него во поглед на контакт со потенцијални странски инвеститори.

Да потсетиме дека Бошкоски на предвремените парламентарни избори беше дел од коалицијата ВМРО за Македонија заедно со Љубчо Георгиевски и Стојанче Ангелов, но тие не успеаја да освојат пратенички мандат.

Можеби ќе ве интересира

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

Две лица нападнати од кучиња скитници

Две лица нападнати од кучиња скитници

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?