20 Март, 2023
0.0271

ДАЛИ Е CREDIT SUISSE СЛЕДНАТА - експертот кој го предвиде колапсот на Леман Брадерс во 2008-та сега повторно предупредува на нова кредитна криза

Објавено во: Финансии 14 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Експертот кој го предвиде колапсот на Lehman Brothers во 2008 година, денеска предупреди дека Credit Suisse може да биде следната банка што ќе пропадне откако колапсот на две банки од Волстрит го доведе американскиот пазар на обврзници во „сериозни проблеми“.

Роберт Кијосаки, автор на „Богат татко сиромашен татко“, издаде мрачно предвидување додека пазарите паднаа по колапсот на банката Силиконската долина минатиот петок и Сигничр банката во неделата.

Експертите веруваат дека потресите нема да предизвикаат уште една глобална банкарска криза како катастрофалната во 2008 година - но тие предвидуваат дека ќе предизвикаат уште една кредитна криза, што ќе го отежне и поскапи за потрошувачите и бизнисите позајмувањето на готовина, додека банките се обидуваат да ги ограничат ризиците.

Говорејќи на „Cavuto: Coast to Coast“ на Fox News, г-дин Кијосаки рече: „Проблемот е пазарот на обврзници, и моето предвидување, се јавив во Lehman Brothers пред неколку години, и мислам дека следната банка е Credit Suisse, бидејќи пазарот на обврзници е колабира“, рече тој.

Тој го даде предвидувањето вчера, само неколку часа пред самата Credit Suisse да признае дека има „материјална слабост“ бидејќи трошоците за осигурување на нејзините обврзници од неисполнување на обврските достигнаа највисоко ниво од основањето на банката во 1856 година.

Но, банката категорично ги негираше тврдењата дека е под закана, а главниот извршен директор Улрих Кернер изјави денеска: „Нашата кредитна изложеност кон SVB не е материјална“, додека упатените инсистираа дека седмата по големина инвестициска банка во светот, со седиште во Цирих, се држи под повисока регулативи во Швајцарија во споредба со SVB и други американски банки. „Конзервативно сме позиционирани против секој ризик од каматна стапка“, рече високиот извор.

FTSE 100 повторно падна утрово, откако во понеделникот беа избришани повеќе од 50 милијарди фунти од најголемата британска берза, откако вториот и третиот најголем банкарски неуспех во историјата на САД ги исплаши инвеститорите ширум светот. На Волстрит, големите американски банки изгубија околу 90 милијарди долари на берзата во понеделникот.

(Daily Mail)

Можеби ќе ве интересира

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто