24 Октомври, 2020
0.0222

Дали е можно - дури 11 милиони луѓе од кинескиот град Кингдао се тестираа и никој нема корона

Објавено во: Свет 17 Октомври, 2020

Дури 11 милиони луѓе беa брзо тестирани во кинескиот град Кингдао. Се до вчера, до кога биле анализирани тестовите од експресното тестирање, кај 10,9 милиони жители, не бил пронајден ниту еден нов случај на коронавирус. 

Сите анализирани тестови биле негативни. „Ризикот од локално пренесување на вирусот е фактички елиминиран“, изјавил заменик градоначалникот на Кингдао, Шјуе Кингуо.

Инаку, во тој град властите наредиле тестирање на целото население, по откриени 13 случаи на ковид-19, и тоа всушност беа први локални трансмисии по повеќе од два месеца. Сите нови случаи биле поврзани со локална болница, откако таму биле донесени двајца заразени работници од пристаништето.

Кина е првата држава во која се појави коронавирусот, а потоа се прошири и во останатите делови на светот.

Можеби ќе ве интересира

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели