01 Октомври, 2022
0.0285

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје

Објавено во: Свет 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Русија „нема потреба“ да користи нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска нејзиниот министер за одбрана, опишувајќи ги медиумските шпекулации дека Москва може да распореди нуклеарно или хемиско оружје во конфликтот како „апсолутна лага“.

„Од воена гледна точка, нема потреба да се користи нуклеарно оружје во Украина за да се постигнат поставените цели. Главната цел на руското нуклеарно оружје е да се спречи нуклеарен напад“, рече Сергеј Шојгу за време на говорот на меѓународната безбедносна конференција. во Москва.

„Медиумите шират шпекулации за наводна употреба на руско тактичко нуклеарно оружје за време на специјална воена операција или за подготвеност за употреба на хемиско оружје. Сите овие информативни напади се апсолутни лаги.

Шојгу, исто така, тврди дека САД и Велика Британија планираат украински воени операции и дека НАТО го зголемил бројот на своите сили во Источна и Централна Европа. Зборувајќи за новиот договор СТАРТ за контрола на американското и руското нуклеарно оружје, Шојгу рече дека разговорите за продолжување на договорот се „двонасочна улица“ и дека ситуацијата околу него е „тешка“.

„Се развива тешка ситуација и во врска со договорот за ограничување на стратешкото офанзивно оружје. Договорот е на сила до 2026 година“, додаде Шојгу. „Од руска страна обврските се исполнети, декларираните нивоа на носачи и боеви глави се одржуваат во утврдени граници.

Можеби ќе ве интересира

Роботот „Оптимус“ на Тесла, претставен на „Денот на вештачката интелигенција“ (ВИДЕО)

Роботот „Оптимус“ на Тесла, претставен на „Денот на вештачката интелигенција“ (ВИДЕО)

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

ДЕСЕТ ДЕЦА И ВКУПНО 18 ЛИЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА НА ФЕСТИВАЛ ВО ШПАНИЈА, од експеримент до трагедија

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

МААЕ БАРА ОДГОВОРИ ОД РУСИЈА ЗА ГЕНЕРАЛНИОТ ДИРЕКТОР НА ЗАПОРОЖЈЕ, по најновата драма во нуклеарната централа

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Меган и Хари се борат да го стопираат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што кажале

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

КРЕМЉ ЗА ЕКСПЛОЗИИТЕ НА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Саботажата на гасоводот ја извршиле англосаксонците

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина

СИ-ЕН-ЕН: РУСИЈА СЕГА КОНТРОЛИРА ПОМАЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОД ПОЧЕТОКОТ, Пресвртни точки во инвазијата на Украина